Syberia 1581-1697

Robert F. Barkowski: Syberia 1581-1697

Data wydania: 22.06.2017
Wydawnictwo: Bellona (Warszawa)
Język: polski

Kategoria: historyczna, popularnonaukowa
Seria: Historyczne Bitwy

Opis:

Książka opisuje pierwszy etap podboju Syberii przez Rosjan, dokonany w latach 1582-1697.

Syberię zamieszkiwały liczne tubylcze plemiona, władzę nad nimi od XIII wieku trzymali Tatarzy, potomkowie mongolskich najazdów, zorganizowani w chanaty. To wszystko rozpięte na niebotycznym terytorium, sięgającym od Uralu po Ocean Spokojny. Obszar przepełniony wręcz tajemnicami, tchnący zapierającą dech w piersi naturą.

Na te nieprzebyte i niezbadane obszary rzucił na początku XVI wieku swe oko straszliwy car Rosji, Iwan IV zwany Groźnym. I wprawił w ruch maszynerię ekspansji. Dokonała się ona rękoma dwóch sprzecznych sobie i niezależnych elementów. Z jednej strony Stroganowie, jedna z najbogatszych rodzin kupieckich Rosji. Z drugie skorzy do wszelkiej przygody i wojaczki Kozacy zbiegli z Ukrainy. Połączenie tych dwóch sił, finansowego wsparcia kupców i waleczności Kozaków przyniosło oczekiwany przez Rosjan efekt: w niecałe 150 lat Syberia została zdobyta oi otwarta na wyprawy badawczo-odkrywcze oraz kolonizację.

Decydującym momentem tej pierwszej fazy ekspansji, trwającej do penetracji Kamczatki w 1697 roku, była bitwa na Przylądku Czuwaszskim w październiku 1582 roku, zakończonej zwycięstwem Rosjan nad siłami tatarskimi Chanatu Syberyjskiego. Dowodzący Kozakami w tej bitwie ataman Jermak Timofiejewicz przeszedł na karty dziejów jako historyczny zdobywca Syberii.